Dlaczego schody drewniane skrzypią? Co zrobić, gdy skrzypią schody?

Problem skrzypiących schodów w pewnym momencie dopada każdego z użytkowników drewnianych schodów. Wydające dźwięki potrafią zdenerwować nawet najbardziej cierpliwe osoby, dlatego pojawiający problem, najlepiej jest rozwiązać w jak najszybszym tempie. W ten sposób zaoszczędzimy sobie nerwów, a dodatkowo zabezpieczymy nasze schody przed uszkodzeniami, które mogą pojawić się w najbliższym czasie.

Dlaczego schody drewniane skrzypią?

Jednoznaczne stwierdzenie, dlaczego schody drewniane skrzypią, jest niemożliwe, ponieważ może się na to składać wiele różnych czynników. Bardzo częstym przypadkiem, powodującym wydawanie niezbyt przyjemnych dźwięków jest poluzowanie się jednego z elementów wchodzących w konstrukcje. Nawet jeden poluzowany element, może rzutować na skrzypienie całości schodów. Wydawany dźwięk może wydobywać się ze szczelin powstałych pomiędzy łączeniami desek. Innym powodem, dla którego schody mogą skrzypieć, jest fakt, że drewno jest materiałem pochodzenia naturalnego, a co za tym idzie, cały czas pracuje. Ze względu na zmiany temperatur, materiał kurczy się i pęcznieje, co może również powodować poluzowanie się elementów.

Może się wydawać, że problem skrzypiących schodów występuje tylko wtedy, gdy mają one swoje lata. Nic bardziej mylnego, ponieważ nawet świeżo założone schody, mogą wydawać irytujące dla naszego ucha dźwięki. Dlaczego schody drewniane skrzypią, gdy dopiero zostały założone? W tym przypadku prawdopodobnie winowajcą jest użycie niedopasowanych części, które odpowiadają za skrzypienie. Taki problem może dotknąć każdego z nas, dlatego powinniśmy sprawdzić, czy schody zostały prawidłowo zamontowane.

Co zrobić, gdy skrzypią schody?

Na samym początku najważniejsze jest jednak zlokalizowanie miejsca skrzypienia. W ten sposób będziemy mieli szanse pozbycia się irytujących dźwięków, które wydobywają się podczas nadepnięcia na schody. Bardzo ważne jest, aby stwierdzić, czy problem jest miejscowy, czy dotyczy on całości naszej konstrukcji. W przypadku, gdy występuje on tylko częściowo, warto pomyśleć o znalezieniu uszczelniacza, który wypełni powstałe szczeliny, dzięki czemu nieprzyjemne dźwięki przestaną nas dręczyć. Jeżeli użyjemy wypełniacza, a schody dalej będą skrzypieć, ponownie może pojawić się pytanie, dlaczego schody drewniane skrzypią, jednak w tym momencie warto pomyśleć o innych alternatywach.

Jedną z nich, z pewnością będzie dokręcenie wszystkich elementów składowych schodów. Takie rozwiązanie powinno na długi czas przyczynić się do pozbycia się pisków i skrzypnięć wydawanych przez schody. Dokręcenie wymaga jednak od nas poświęcenia większej ilości czasu, dlatego warto wziąć się za nie, gdy będziemy mogli skończyć nasze zadanie w jednej sesji, ponieważ w innym razie możemy uniemożliwić domownikom swobodne poruszanie się po nich.

Inną metodą na pozbycie się uciążliwych dźwięków, które generowane są przy każdym ruchu po schodach, będzie użycie wkładek. Wkładki umieszczamy w miejscu, w którym pojawiła się większa szczelina. Klin wbijamy w uciążliwe miejsce, aby blokował on ruchomy obszar. W przypadku, gdy wybrana przez nas wkładka jest zbyt duża, możemy ją dociąć, aby schody nie traciły na estetyce wizualnej. Wykorzystanie zawartej wiedzy powinno sprawić, że pytanie, co zrobić, gdy skrzypią schody, nie będzie już nigdy więcej zaprzątało naszej głowy, a nasze schody będą zupełnie ciche, gdy się po nich poruszamy.

Wybór elementów jest niezwykle ważny, czyli kilka słów o drewnianych trepach!

Dla wielu osób czynnikiem decydującym, podczas wyboru schodów jest ich cena. Atrakcyjny koszt może sprawić, że postawimy na schody drewniane słabej jakości, co przyszłościowo wpłynie na wydawane dźwięki. Właśnie dlatego, pozorna oszczędność może zafundować nam o wiele większe koszty, niż byśmy się spodziewali. Oczywiście, zawsze możemy trafić na świetną okazję, jednak w większości warto postawić na jakość, a nie na cenę konstrukcji. Materiał wykorzystany do stworzenia schodów musi być drewnem wysokiej jakości, ponieważ zapewni on nam zarówno bezpieczeństwo, jak i długoletnie funkcjonowanie schodów w naszym domu.
Materiał wykorzystany do konstrukcji trepów ma również wpływ, na przyjmowanie lakieru przez drewno. Surowiec niskiej jakości może odrzucać kolor podczas malowania, a co za tym idzie, nasz trud całkowicie pójdzie na marne. Aby być pewnym materiałów, które wybieramy, producent drewnianych trepów powinien być sprawdzony. Wiąże się z tym fakt, że renomowany producent zagwarantuje nam trepy wysokiej jakości, a nie tanie rozwiązania, które bardzo szybko odkształcą się, lub ulegną zniszczeniu. Drewno użyte do stworzenia schodów powinno być suche, jednak nie powinno posiadać martwych sęków lub uszkodzeń, które mogą powodować brak stabilności surowca podczas użytkowania.

Wróć do poprzedniej strony
Strona korzysta z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.